افزایش جیب‌بری، سرقت دام و دوچرخه در سال ۹۴

جمعه 21 اسفند‌ماه سال 1394

افزایش جیب‌بری، سرقت دام و دوچرخه در سال ۹۴


A thief stealing a bike

تقاطع: رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می‌گوید در ۱۱ماه نخست سال ۱۳۹۴ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، آمار جیب‌بری در ایران ۱۹درصد و سرقت دام، ۲۲درصد، و سرقت دوچرخه، ۴۵درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمد شرفی، روز چهارشنبه (۱۹ اسفند-۹ مارچ) در یک نشست خبری تازه‌ترین آمار مربوط به سرقت و نزاع در کشور را اعلام کرد.

آقای شرفی در آمار خود، از کاهش ۱۷ و ۵ درصدی سرقت از اماکن دولتی و خصوصی و افزایش ۱درصدی سرقت از مغازه‌ها خبر داد.

به گفته‌ی این مقام ارشد انتظامی جمهوری اسلامی، تا پایان بهمن‌ماه امسال، سرقت دام ۲۲درصد، سرقت دوچرخه ۴۵درصد، کیف‌قاپی ۶درصد، و جیب‌بری ۱۹درصد در مقایسه با همین دوره در سال ۱۳۹۳ افزایش داشته است.

او در عین حال از کاهش ۱۴ و ۳۱درصدی سرقت ادوات کشاورزی و خطوط انتقال برق و مخابرات خبر داد و در خصوص افزایش سرقت دام در کشور گفت: «سرقت احشام یعنی سرقت تمام زندگی یک دام‌دار؛ ما از دامداران خواستیم که با فروش یک دام خود دوربین مداربسته خریداری و آن را در محل نگهداری احشام نصب کنند. تجربیات نشان داده هرجا که در مقابل محل نگهداری احشام دوربین نصب شده و دامداران نیز آموزش دیده‌اند، سرقت احشام ۷۰ درصد کاهش داشته است.»

محمد شرفی درباره‌ی مراسم چهارشنبه‌سوری نیز از مردم خواست که از «ایجاد مزاحمت برای شهروندان، بستن خیابان‌ها و… پرهیز کنند».

او با تاکید بر این‌که نیروی انتظامی مخالف شادی مردم نیست، افزود: «شادمانی ما نباید دیگران را به خطر بیندازد و برای‌شان مزاحمت ایجاد کند. ضمن این‌که انتظار این است که در ایام “فاطمیه”، حرمت این ایام و خانم فاطمه زهرا نیز حفظ شود.»